O nosítku

Co je ergonomické nosítko?

Je to nosítko, které respektuje přirozenou polohu miminka, tedy jeho anatomii. Tato ergonomická poloha napomáhá správnému vývoji kyčlí a motorickému vývoji miminka.
Miminko by tedy mělo mít zakulacená zádička do písmene ''C'',  správně podsazenou pánev a nožičky do písmene ''M'' (nožičky přitažené k tělu v úhlu cca 100 stupňů a zároveň roztažené do šířky v úhlu cca 40 stupňů = tzv. abdukčně flekční poloha). Miminko je vždy čelem k rodiči, nikoli ven. Pokud by bylo miminko čelem ven, pak by nemohlo dosáhnout správné ergonomické polohy (páteř dítěte by byla příliš namáhána) a navíc by mělo spoustu vjemů, které by mohly mít za následek např. neklidný spánek. Děti můžete tedy nosit na břiše, na zádech či na boku vždy čelem v Vám. Maminky se často bojí dát dítě na záda, ale není to žádná věda! Důležité je, aby miminko bylo dostatečně zpevněné a nezhroutilo se třeba na jednu stranu, neexistuje však žádné pravidlo, kdy je vhodné začít nosit na zádech, záleží tedy jen a jen na Vašem pocitu :-) 

nositko


Jaké jsou výhody nošení dětí?

Dítě je z prenatálního období zvyklé slyšet tlukot matčina srdce, cítit pohyby jejího těla a slyšet její hlas. Všechny tyto podněty dítě vnímá také když je nošeno na matčině těle, díky čemuž se dítě může cítit bezpečněji a klidněji. Díky nošení vnímá dítě více impulzů a má lepší rozhled po svém okolí. Zároveň je podpořeno procvičování svalů při balancování matčiných pohybů, což může mít pozitivní vliv na svalový tonus dítěte. Tlak na bříško dítěte spolu s polohou v šátku také zlepšují peristaltiku střev, což působí jako prevence vzniku kojeneckých kolik.

Nošení dětí má pozitivní dopady také na matku. Při kojení, ale také při „pouhém“ dotyku je u matek zvýšena produkce prolaktinu a oxytocinu, což má za následek zmírnění úzkosti a zvýšení pozitivní nálady. Díky tomuto vlivu může nošení dětí snižovat riziko poporodní deprese.

Nosítko na míru?

Ať už jste drobné postavy nebo měříte 2 metry, nic není problém! Nosítko si můžete půjčit a vyzkoušet nebo s námi zkrátka jen zkonzultovat všelijaké úpravy na míru. Veškeré rozměry nosítka se dají ušít dle Vašich potřeb, nosítko se však dá nastavit s velkým rozpětím, takže se nemusíte bát, že by nemohl nosit třeba statný tatínek nebo velmi hubená maminka.

Rostoucí nosítko nebo jednovelikostní?

Každý typ nosítka má své výhody. Rostoucí nosítka se lépe přizpůsobí velikosti Vašeho děťátka a vydrží delší dobu, ale jednovelikostní nosítko je zase jednodušší na nastavení, levnější a spotřeba látky je menší. Záleží tedy, co Vám víc vyhovuje. Doporučujeme vždy vyzkoušet - to Vám určitě v rozhodování pomůže nejlépe. Na přání Vám rádi ušijeme také minimalistické nebo vázací nosítko.

Šátkové nebo látkové nosítko?

Nosítko Vám ušijeme z čeho si budete přát - ať už nám pošlete svůj šátek/látku nebo si vyberete u nás.Šatek je speciálně tkaná látka, která diagonálně pruží a lépe se tak přizpůsobí miminku, je velmi pevná, nosná a odolná. Naše šátky jsou samozřejmě utkány z certifikovaných přízí vhodné pro malé děti. Každý šátek je však originál a má jiné vlastnosti v závislosti na vazbě, složení a  gramáži, proto doporučujeme konzultovat, zda je Váš šátek k šití nosítka vůbec vhodný (např.nedoporučujeme nechat si ušít nosítko z  novorozeneckého šátku), rozdílná je pak také péče o nosítko v závislosti na použité látce/šátku.